Fenomenalny wyż nad Rosją. - ciekawostki pogodowe w PoznajPogode.pl

PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


wyż, Rosja, 2010, suszą, rekordów meteorologicznych

Fenomenalny wyż nad Rosją.

Rosja, jak i również kraje sąsiadujące zostały w 2010 roku, dotknięte głęboką suszą i niezwykłymi temperaturami. Długo utrzymująca się susza doprowadziła do pożarów i niskich zbiorów zboża, co w konsekwencji przyczyniło się do dużego wzrostu cen. Trudno jest określić, co mogło przyczynić się do powstania takiego wyżu, który stacjonował prze okres ok. 2 miesięcy obejmując duże tereny. Jest to zjawisko niespotykane w skali globalnej od dziesiątku lat. Są pewne hipotezy, ze wyż przyczynił się do wielu zjawiska pogodowych na całym świecie. Przykładem może być powódź w Pakistanie, która dotknęła wiele milionów ludzi.

 

W Polsce wyż doprowadził do silnych upałów zwłaszcza w wschodnich regionach, gdzie temperatura była bliska pobicia rekordów meteorologicznych.

 

Jeśli taki wyż miałby miejsce w zimie to doprowadziłby do niezwykłych mrozów nie tylko w miejscu, gdzie stacjonowałby, ale niestety odczulibyśmy i jego wpływ również w Polsce.

 

Obecnie silny wyż ustąpił, ale wywołał wiele zamieszania. Miejmy nadzieje, że z tego typu zjawiskiem nie będziemy mieć więcej do czynienia.

Komentarz synoptyka

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.

       

Prognoza pogody