Piorun kulisty. - ciekawostki pogodowe w PoznajPogode.pl

PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


piorun kulisty, warunkach laboratoryjnych, spaleniu, fikcja, świetliste kule

Piorun kulisty.

Przybiera kształt kuli. Przenika przez materię. Syczy i zmienia barwy jak kameleon. Piorun kulisty budzi przerażenie i fascynację. Najciekawszy jednak jest fakt, że żaden naukowiec nie podpisuje się pod jego istnieniem, chociaż cały czas trwają próby zrozumienia tego zjawiska. Czym więc jest piorun kulisty. Czy to niesamowity twór energetyczny a może zwykłe przywidzenie?

 

Najpopularniejsze hipotezy:

 

Udało się wytworzyć piorun kulisty w warunkach laboratoryjnych. Gwałtownie odparowano wodę poprzez przyłożenie do niej ogromnego napięcia. Naukowcy uważają, że opisywane zjawisko jest typem wyładowania elektrycznego. To jednak tylko przypuszczenia.

 

Kolejna hipoteza odnosi się do czysto psychologicznych uwarunkowań ludzkiego umysłu. Większość świadków obserwujących piorun kulisty cierpiało na epilepsję. Atak choroby objawia się przywidzeniami, które często przybierają kształt świetlistych kul i plam.

 

Na świecie zdarzają się przypadki samospalenia (Ofiara ulega spaleniu. Otoczenie pozostaje nienaruszone). Badacze tego zjawiska zasugerowali, że może być spowodowane przez piorun kulisty. Nie znaleziono jednak dowodu.

 

Najnowsze badania twierdzą, że uderzenie pioruna połączone z wielokrotnymi wyładowaniami tworzy pole magnetyczne powodujące halucynacje. Obserwator znajdujący się w tym polu może widzieć świetliste kule.

 

Badania dotyczące tego fenomenu natury trwają już setki lat i wciąż są to tylko założenia. Fakt, że w warunkach laboratoryjnych udało się wytworzyć coś na kształt pioruna kulistego nie warunkuje jego faktycznego istnienia w przyrodzie. Piorun kulisty to jedynie ciekawostka, której nie można brać na poważnie. Pomimo wielu hipotez można z czystym sumieniem stwierdzić, że piorun kulisty to fikcja.

Komentarz synoptyka

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.

       

Prognoza pogody