Jak powstaje trąba powietrzna? Obszary występowania w Polsce. - ciekawostki pogodowe w PoznajPogode.pl

PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


trąba powietrzna, tornado, lej powietrza, cumulonimbus, cumulus, fujita, wichurami, radary

Jak powstaje trąba powietrzna? Obszary występowania w Polsce.

Trąba powietrzna, inaczej tornado to niszczycielskie zjawisko atmosferyczne, które obserwator widzi, jako zwężający się do ziemi lej powietrza w otoczeniu pyłu oraz różnych materialnych odłamków. Tak skoncentrowany wiatr styka się zarówno z ziemią jak i chmurą burzową (cumulonimbus, cumulus). Trąba powietrzna może mieć średnicę nawet kilkudziesięciu metrów. Siła tornada jest ogromna i możliwe jest tu porywanie przedmiotów na olbrzymie odległości. Ludzie oczywiście też nie mogą czuć się bezpieczni.

 

Jak wygląda proces kształtowania się trąby powietrznej?

 

Anomalie tego typu kreowane są przez zimne i ciepłe masy powietrza, które zetknęły się ze sobą (różnica ciśnień) Oczywiście zderzenie nie wystarczy. Tornado musi nabrać rozpędu w ruchu wirowym. Zestawione masy powietrza muszą, zatem mieć przeciwny kierunek. W Polskich warunkach geograficznych tornado obraca się zawsze przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Lej wędruje zawsze z chmurami burzowymi i mogą towarzyszyć mu obfite opady deszczu lub gradu. Tornado osiąga ogromną moc przez niskie ciśnienie w nim występujące. Obszar jego działania jest ograniczony na stosunkowo małej powierzchni. Jego siłę odzwierciedla skala Fujita (od 0-5).

 

Obszary występowania kataklizmu w Polsce.

 

Na terenie kraju, co roku pojawia się kilka poważnych zagrożeń wichurami. Dotychczas najbardziej ucierpiały na tych zjawiskach województwa śląskie, opolskie, łódzkie, podlaskie. Zagrożone są też tereny podgórskie i ogólnie szeroko rozumiane centrum. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tornad w Polsce pojawia się w lipcu i sierpniu (sezon letni, najczęściej do października).

 

Trąbę powietrzną można przewidywać.

 

Dzięki zaangażowaniu naukowców udało się stworzyć radary i system namierzania niszczycielskiej siły. Komunikaty o niebezpieczeństwie podane z wyprzedzeniem dają ludziom nadzieję na zminimalizowanie strat materialnych oraz możliwość ewakuacji.

 

Na zakończenie.

 

Trąby powietrzne to bardzo powszechny kataklizm naturalny występujący na całym świecie poza Antarktydą. W Polsce zagrożenia pojawiają się stosunkowo rzadko, niemniej jednak każdy powinien poznać tajemnice wiatru, aby móc się przed nim zabezpieczyć. W czasie trwania wichury lepiej nie wychodzić z domu. Najbezpieczniejszym miejscem jest piwnica.

Komentarz synoptyka

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.

       

Prognoza pogody