PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


gradu, kul lodowych, wiatru, krople wody, jodek srebra

Grad - powstanie, skutki, ochrona.

Powstanie kul lodowych (gradu) następuje, podczas, gdy silne prądy wiatru unoszą parę wodną na duże wysokości tam też często temperatura spada do wartości bardzo niskich do ok. -40/-50 stopni C. Znajdujące się krople wody w takich niskich temperaturach szybko zamarzają tworząc lodowe kule. Wielkość kuli zależy od prądów towarzyszących powstawaniu kul lodowych. W końcowym procesie, ciężar gradu jest na tyle duży, że musi spaść. Prędkość spadania zależy od ciężaru i wiejącego wiatru.

 

Skutkami spadającego gradu najczęściej bywają zniszczenia pól uprawnych, drzew owocowych w bardziej skrajnych warunkach skutkami są powybijane szyby w oknach, zniszczenia dachów, a niekiedy nawet zdarzają się przypadki zabicia człowieka czy zwierzęcia.

 

Ochrona przed gradem w najprostszy i najtańszy sposób jest stosowanie różnego rodzaju zadaszeń. Bardziej złożone sposoby ochrony przed gradobiciem to stosowanie rakiet zawierający jodek srebra. Jodek srebra powoduje rozdrobnienie kul lodowych i zmianę stanu stałego w stan ciekły (deszcz). Niestety takie zastosowanie jest bardzo kosztowne i rzadko stosowane.

Komentarz synoptyka

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.

       

Prognoza pogody