Zmiany klimatyczne w Polsce cd 3 w serwisie PoznajPogode.pl

PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


Zmiany klimatyczne w Polsce cd 3

             Roczne sumy opadów cechują się znacznie większymi zmianami niż temperatury powietrza. Chodzi to o same wartości jak i kierunki zmian oraz zróżnicowanie przestrzenne. Wzrost opadów w latach 1961-2005 zanotowano w północnej Polsce na całym Pomorzu. W Elblągu wzrost ten wyniósł ponad 100 mm. Także w południowo-wschodnia część kraju cechuję się wzrostem rocznych sum opadów. W centralnej i południowo-zachodniej części kraju zauważalny jest spadek wielkości opadów. Szczególnie wyraźny jest  on na Dolnym Śląsku i Przedgórzu Sudeckim. We Wrocławiu i Raciborzu roczne sumy opadów w latach 1961-2008 zmniejszyły się o ok. 110-140 mm. Ciekawe jest zjawisko skorelowania wzrostu liczby dni z opadem i spadku rocznych sum opadów na wspomnianym obszarze. Świadczy to o zmniejszającej się wydajności opadów nad południowo-zachodnią częścią Polski. W porze zimowej wzrosty sum opadów dotyczą przeważającej części kraju. Szczególnie wysoki jest on na północy od 30 do 50 mm. Spadki sum opadów w miesiącach zimowych dotyczą przede wszystkim południowej części Polski. Są to wielkości rzędu 30-40 mm. Na wiosnę największy wzrost opadów dotyczy wschodniej części Pomorza oraz południowo-wschodniej Polski. W południowo-zachodniej części kraju spadki opadów na wiosnę są bardzo duże i wyniosły na przestrzeni lat 1961-2008 od 30 do 50mm, w Raciborzu było to nawet 70 mm. Najbardziej stabilne pod tym względem były miesiące letnie. Praktycznie w całej południowej i centralnej Polsce zmniejszyła się suma opadów letnich. Wzrost nastąpił tylko w północno-zachodniej części. Jesienią tendencje ujemne notuje się głównie w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku. Suma roczna opadów na tych terenach zmniejszyła się o ok 30 mm w miesiącach jesiennych. Przeciwne zjawisko zanotowano jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Podkarpaciu.

             Zmienność elementów termicznych klimatu Polski w latach 1961-2008 jest zgodna z trendami obserwowanymi w Europie i na świecie. Najważniejszą i najbardziej zauważalną zmianą jest jest wzrost temperatury, który w wielu regionach jest dość znaczny. Najmniejsze zmiany dotyczą jesienie i lata.  Zmiany wielkości sumy opadów są bardziej zróżnicowane przestrzennie. Nie pozwala to jednoznacznie stwierdzić jednoznacznie, czy w Polsce opady maleją, pozostają bez zmian czy rosną. Wzrosty sum opadów dotyczą głównie połnocno-zachodzniej i południowo-wschodniej części kraju. Spadki to domena centralnej i południowo-zachodniej części Polski. Należy również wspomnieć, że w latach 1961-2008 zanotowano wzrost średniego rocznego poziomu Morza Bałtyckiego. W większości stacji badawczych znajdujących się na polskim wybrzeżu odnotowano wzrost średnio o 10 cm. Bardzo często poruszanym tematem jest częstość sztormów na Bałtyku. Okazuję się, że znaczne ocieplenie klimatu tego obszaru nie ma, jak do tej pory, wpływu na liczbę sztormów. Widoczne jest nawet przeciwne zjawisko. W okresie od 1971 roku do 2008 malała częstość sztormów na Bałtyku. W przypadku ekstremalnych zjawisk jakimi są trąby powietrzne jest podobnie. Obserwacje prowadzone w latach 1979-1988 i 1998-2002 wykazały, że częstość występowania trąb powietrznych w Polsce wynosi od 1 do 4 na rok. Nie zaobserwowano by tego typu zjawiska występowały częściej niż w poprzednich latach. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że zmieniła się siła tych zjawisk. Skutki ich zniszczeń są niezaprzeczalnie większe niż w latach poprzednich.

 

Ciąg dalszy na str. 4...                                                                                                                  Powrót na str. 2...

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.