Sztuczne wywoływanie opadów. Metody i skutki ingerencji. - ciekawostki pogodowe w PoznajPogode.pl

PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


sztuczne wywoływanie opadów, suchy lód, jodek srebra, chmury, opady, laserów, pogody, atmosfery

Sztuczne wywoływanie opadów. Metody i skutki ingerencji.

Zapanowanie nad naturą jest marzeniem naukowców. Ciekawą kwestią jest sztuczne wywoływanie opadów. W artykule poznasz podstawowe metody na ich uzyskanie. Zastanowimy się także, jakie efekty wywołują takie praktyki.

Praktyczne metody:

 

Suchy lód.

 

Już w roku 1946 zastosowano zamrożony dwutlenek węgla(suchy lód) do wywoływania opadów śniegu. Rozpyla się go samolotami nad chmurami.

 

Jodek srebra.

 

Podobnie jak wyżej jodek srebra wprowadza się do chmur, aby uzyskać kryształki lodu. W praktyce na szeroką skalę ową metodę stosują Chiny. Materiał jest łatwiejszy w zastosowaniu.

 

Najlepiej opisaną do tej pory operacją tego typu jest olimpiada w Pekinie. Jodek srebra spowodował, że chmury burzowe zbliżające się nad teren imprezy „wypadały” się przed dotarciem na miejsce.

 

Działanie.

 

W obu przypadkach krople w chmurach stają się cięższe i zamieniają się w lód, a zatem nie mogą się utrzymać. Z tego powodu następują opady. Jodek srebra można zastąpić ciekłym azotem.

 

Zakraplanie chmury.

 

Do chmur wprowadza się krople wody, które łączą się z już istniejącymi. Chodzi tu o uzyskanie odpowiedniej ciężkości powodującej opad.

 

Nieefektywne doświadczenia.

 

Do wcześniejszych metod zalicza się palenie lasów(1849-James P. Espy), ładunki elektryczne przenoszone np. latawcami, wykorzystanie dźwięku. Skuteczność doświadczeń była jednak zerowa.

 

Po co wywoływać opady?

 

To kwestia istotna dla obszarów dotkniętych suszą lub podczas organizacji imprez sportowych. Rządy państw próbują wykorzystać pogodę także w obszarze wojskowości. Dochodzi do tego pozbycie się znad upraw groźnych opadów gradu, czy gaszenie poważnych pożarów.

 

Ciekawostka.

 

Obecnie przy wykorzystaniu laserów wojsko rozprasza mgły.

 

Skutki ingerencji.

 

Wiele badań w tym zakresie sobie zaprzecza, ale naukowcy są zgodni, co do jednego. Małe i częste zmiany pogody w pewnym obszarze wpływają na nią w sensie globalnym, ponieważ atmosfera jest organizmem złożonym.

 

Człowiek faktycznie jest w stanie ingerować pojedynczo na zdarzenia pogodowe, ale nie jest w stanie zmienić natury całościowo, dlatego skutki są ograniczone do określonych regionów, na których prowadzi się badania z wykorzystaniem opisywanych technologii.

 

Podsumowanie.

 

Okazuje się, że sztuczne wywoływanie opadów jest możliwe. Wykorzystywane narzędzia są jednak bardzo drogie, a ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Ludzkość ma predyspozycje technologiczne do nakłonienia atmosfery, aby działała tylko na naszą korzyść.

Komentarz synoptyka

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.

       

Prognoza pogody