Niszczycielska wichura 28 marca 1997 roku. - ciekawostki pogodowe w PoznajPogode.pl

PoznajPogode.pl - serwis pogodowy


wichura, wiatr, 28 marzec, 1997, Polska, cyklon, trąba powietrzna, temperatura, wilgotność, Morze Północne, pogodowy, atmosfera, front

Niszczycielska wichura 28 marca 1997 roku.

Wiatr to siła niszcząca, a wichury są jednym ze stałych zagrożeń występujących w Polsce. To naturalne dla klimatu umiarkowanego. Kiedy spotykają się dwie masy powietrza, w których panuje głęboka różnica w temperaturze oraz wilgotności mamy zazwyczaj do czynienia z trąbami powietrznymi o różnej sile rażenia.

 

Najczęstsze okresy występowania silnych podmuchów wiatru w kraju.

 

W naszym państwie wichury występują najczęściej od listopada do marca. Jedna z najtragiczniejszych miała miejsce w dniu 28 marca 1997 roku. Poniżej historia jej rozwoju.

 

Niszczycielski cyklon nadciąga nad Polskę.

 

W tym czasie dotarł do Polski cyklon. Ukształtował się on dynamicznie przy niżu norweskim i przeszedł drogę od Morza Północnego przez cieśninę duńską nad Polskę, gdzie wskutek tragedii życie straciło, aż jedenaście osób.

 

Niecodzienny układ pogodowy wywołuje niesamowite zniszczenia.

 

Wichura była niejako pochodną cyklonu z ośrodkiem na Morzu Norweskim. W tamtych dniach atmosfera była pod jego ogromnym wpływem, a masy powietrza opisano, jako problemowe. Wiele anomalii występowało na zachodnich krańcach frontu globalnego i to jedna z nich zamieniła się w opisywane zjawisko. Radar w okolicach Legionowa zauważył, że wichura w porywach osiągnęła moc 50 m/s. To siła zdolna porywać przedmioty i przenosić je na sporym obszarze. Drzewa łamały się jak zapałki. Przechodząc przez zabudowania cyklon rozświetlał nawet niebo, co wydawało się jeszcze bardziej przerażającym widokiem. W czasie kataklizmu ciśnienie w niektórych miejscach obniżyło się do wartości w okolicach 970 hpa (wartość niespotykana, na co dzień).

 

Najtragiczniejsza w skutkach wichura w Polsce.

 

Była to dotychczas jedna z największych wichur w Polsce. Negatywne zjawiska pogłębiła dynamika zmiany ciśnienia w samym ośrodku cyklonu.  Wystarczyło sześć godzin, aby kraj odczuł skutki kataklizmu w postaci zerwanych linii wysokiego napięcia, ofiar śmiertelnych, wyłomów w jezdniach oraz ogólnych strat w uprawach, nieruchomościach oraz przerwach w standardowych usługach transportowych.

 

Trudno się zabezpieczyć przed tragedią.

 

Od tamtej pory w Polsce pojawiają się standardowe wichury, ale nigdy nie wykazują takiej mocy. Cyklon z 28 marca 1997 roku do tej pory przypomina ludziom o niszczycielskiej sile natury. Spotkanie z nim twarzą w twarz to koszmar, przed którym nie da się obronić.

Komentarz synoptyka

Pogoda na Twoją stronę

Jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie pogodę dla swojego miasta, musisz pobrać kod który znajduje się tutaj.

       

Prognoza pogody